eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Zakupy świąteczne przez Internet: prawo do odstąpienia od umowy

Zakupy świąteczne przez Internet: prawo do odstąpienia od umowy

2013-12-18 12:28

Przeczytaj także: Zakupy online: reklamacja towaru nie zawsze możliwa


4. Czy mogę zwrócić każdy zakupiony produkt?

Prawo uwzględnia również grupę produktów, których nie możemy zwrócić dokonując zakupów przez internet. Powyższa zasada dotyczy m.in. materiałów audio-wizualnych, gier oraz oprogramowania komputerowego. Wymienionych produktów nie możemy zwrócić po usunięciu ich oryginalnego opakowania. W tej sytuacji warto zastanowić się i dokładnie przemyśleć świąteczny zakup. Wyjątek w prawie do odstąpienia od umowy stanowią również produkty wykonane na specjalne zamówienie klienta np. kalendarz z własnymi zdjęciami. Spersonalizowanych produktów nie można bowiem zwrócić.

5. Jak należy zapakować przesyłkę?

Zwracany towar powinien być zapakowany w sposób, który umożliwi bezpieczny transport. W tym celu warto skorzystać z oryginalnych opakowań i zabezpieczeń, które były w przesyłce np. ze styropianu. Zawsze należy ostrożnie otwierać paczkę. Tak, aby w przypadku odstąpienia od umowy mieć możliwość ponownego skorzystania z opakowania. Oczywiście sklep nie może odmówić przyjęcia towaru, jeśli produkt zostanie odesłany w innym opakowaniu niż to, które otrzymaliśmy. Konsument powinien pamiętać, że to on bierze odpowiedzialność za dostarczenie do sklepu rzeczy bez uszkodzeń. Oryginalne opakowanie z reguły niweluje ryzyko takich uszkodzeń.

6. A co z produktami spożywczymi?

Według obowiązujących przepisów prawnych konsumentom nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w przypadku zakupu produktów, które mogą ulec szybkiemu zepsuciu. Ta zasada dotyczy produktów spożywczych, które charakteryzują się krótkim terminem ważności. Jeśli jednak otrzymamy zepsuty lub przeterminowany towar to zawsze przysługuje nam prawo do złożenia reklamacji, które jest już odrębnym prawem.

Obowiązujące przepisy prawne mają na celu ochronę interesów zarówno kupujących, jak i sprzedających w sieci. Przestrzegając tych kilku wskazówek mamy pewność, że prawidłowo skorzystamy z prawa do odstąpienie od umowy. Warto jednak wcześniej skontaktować się ze sprzedawcą i sprawdzić, czy możemy wymienić produkt na inny. Aby uniknąć poświątecznych zwrotów powinniśmy robić praktyczne i przemyślane zakupy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że świąteczne upominki okażą się trafione i sprawią radość naszym bliskim.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: