eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Zmiany w prawie IX-X 2013

Zmiany w prawie IX-X 2013

2013-10-11 13:43

Przeczytaj także: Zmiany w prawie VI-VII 2013


PRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

WRZESIEŃ 2013


Dz.U.2013.1047 Ustawa z dnia 23 lipca 2013 r.

Zmiana ustawy - Prawo zamówień publicznych - Wejście w życie z dniem: 2013-09-24

Celem nowelizacji jest systemowe uregulowanie problematyki zatrudnienia osób pozbawionych wolności.

W przeszłości kwestia dostępu przywięziennych zakładów pracy do zamówień publicznych była już uregulowana w sposób szczególny – w ustawie z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych przewidziano, iż przy udzieleniu zamówień przedsiębiorstwom podległym Ministrowi Sprawiedliwości oraz gospodarstwom pomocniczym działającym przy zakładach karnych i aresztach śledczych, nie stosuje się reżimu ustawy. Jak wykazała praktyka, uregulowanie to miało fundamentalne znaczenie dla przywięziennych zakładów pracy, szczególnie tych, których wyroby i usługi ukierunkowane były na podmioty sfery budżetowej. Podnosiło to konkurencyjność, a co najważniejsze - pozwoliło na tworzenie nowych miejsc pracy dla skazanych. Aktualnie obowiązująca ustawa - Prawo zamówień publicznych pozbawiona została takiego rozwiązania. Brak systemowych rozwiązań, w tym preferencji wobec przywięziennych zakładów pracy, a także istniejący od 2007 r. kryzys gospodarczy spowodowały znaczny spadek liczby skazanych, zatrudnionych w przywięziennych zakładach pracy.

Uwzględniając powyższe, na mocy art. 1 ustawy zmieniającej wprowadzono zmiany, które umożliwią - podobnie jak to miało miejsce w przeszłości - szczególne traktowanie podmiotów zatrudniających osoby pozbawione wolności przy udzielaniu zamówień publicznych. Zmiana wprowadza do ustawy - Prawo zamówień publicznych nowe wyłączenie przedmiotowe z reżimu zamówień publicznych ustawy nie będzie się stosowało do zamówień udzielanych przez Ministra Sprawiedliwości albo jednostki organizacyjne mu podległe lub przez niego nadzorowane, przywięziennym zakładom pracy, prowadzonym jako przedsiębiorstwa państwowe albo instytucje gospodarki budżetowej, jeśli zamówienia te udzielane są w celu zatrudnienia osób pozbawionych wolności i ich wartość jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8. Konieczne będzie zatem ziszczenie się przesłanki zatrudnienia osób pozbawionych wolności oraz na konieczności przestrzegania określonych w ustawie limitów związanych z wysokością złożonego zamówienia.

W art. 2 ustawy nowelizującej sformułowano przepisy przejściowe określające, że do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji oraz do umów w sprawach zamówień publicznych, zawartych przed tym dniem, będzie się stosowało przepisy dotychczasowe.


Dz.U.2013.984 ustawa z dnia 26 lipca 2013 r.

Zmiana ustawy – prawo energetyczne i niektórych innych ustaw - Wejście w życie z dniem: 2013-09-11

Na mocy przedmiotowej nowelizacji dokonano dwóch zmian w ustawie prawo zamówień publicznych:
  1. w art. 67 dodano ust. 5, zgodnie z którym zamawiający może odstąpić od stosowania przepisów art. 27, art. 68 ust. 2, art. 139 w przypadku zamówień udzielanych w trybie z zamówienia wolnej ręki na dostawy dokonywane na giełdzie towarowej, w tym na giełdzie towarowej innych państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wprowadzenie powyższego przepisu ma na celu dostosowanie procedury zamówieniowej do specyfiki zamówień dokonywanych na giełdzie towarowej, w toku której nie jest możliwe dochowanie wymogu zawarcia umowy w formie pisemnej z uwagi na anonimowość dokonywania transakcji oraz wymogu złożenia najpóźniej z wraz zawarciem umowy oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu.
  2. w art. 138a w ust. 1 zmodyfikowano wyłączenie zamówień dla zamawiających sektorowych poprzez wyraźne wskazanie, iż zamawiający prowadzący działalność wymienioną w art. 132 ust. 1 pkt 1 i 3 nie stosują ustawy do udzielania zamówień sektorowych także na dostawy paliw gazowych oprócz energii elektrycznej i ciepła.
Przeczytaj także: Zmiany w prawie V 2013 Zmiany w prawie V 2013

poprzednia  

1 ... 5 6

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: