eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Zmiany w prawie IX-X 2013

Zmiany w prawie IX-X 2013

2013-10-11 13:43

Przeczytaj także: Zmiany w prawie VI-VII 2013


PRAWO PRACY. BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY. UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

WRZESIEŃ 2013


Zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw - wchodzące w życie z dniem:2013.09.01, 2014.01.01

Zadaniem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest zrównanie praw ubezpieczonych w czasie sprawowania opieki nad dziećmi niezależnie od rodzaju zatrudnienia. Nowelizacja wprowadza rozwiązania mające wpłynąć na wysokość przyszłych świadczeń emerytalno-rentowych osób, które zajęły się wychowaniem dzieci.

Nowelizacja rozszerza krąg osób, za które budżet państwa będzie opłacał składki na ubezpieczenie społeczne w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Chodzi o osoby, które zrezygnują z działalności zarobkowej, czyli np. pozarolniczej działalności gospodarczej czy pracy na umowę zlecenie. Składki za te osoby, podobnie jak w przypadku pracowników na urlopach wychowawczych, finansować będzie w całości budżet państwa za pośrednictwem ZUS.


PAŹDZIERNIK 2013

Dz.U.2013.1028 ustawa z dnia 2013-07-26

Zmiana kodeksu pracy - wchodzi w życie z dniem: 2013-10-01

Nowelizacja dotyczy regulacji na temat urlopu wychowawczego. Najważniejsze zmiany dotyczą sposobu określenia wymiaru urlopu: z "do 3 lat" na "do 36 miesięcy" - przy czym sam wymiar tego urlopu się nie zmienił - oraz sposobu jego wykorzystywania. Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru 36 miesięcy. W przypadku chęci skorzystania z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego, 35 miesięcy tego urlopu będzie mogła wykorzystać np. matka dziecka, natomiast jeden miesiąc tego urlopu przypadnie jego ojcu. Żaden z rodziców lub opiekunów dziecka nie będzie mógł zrezygnować z należnego mu miesiąca na rzecz drugiego rodzica lub opiekuna.

Dz.U.2013.1028 Ustawa z dnia 2013-06-21

Zmiana ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Wchodzi w życie z dniem: 2013-10-01

Nowelizacja ustawy wprowadza wyjątek od zasady ogólnej ustalania podstawy wymiaru kapitału początkowego, korzystny dla osób, które w określonych latach kalendarzowych pozostawały w ubezpieczeniu jedynie przez część roku (np. kobiet, które przed dniem 1 stycznia 1999 r. korzystały z urlopu wychowawczego i w związku z tym przepracowały tylko część roku kalendarzowego) Obliczając im procentowy stosunek wynagrodzenia do przeciętnej płacy za taki rok, ZUS będzie musiał uwzględnić przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyłącznie za te miesiące, w których pozostawały w ubezpieczeniu. Do sumy tych wynagrodzeń porówna następnie łączną kwotę zarobków danej osoby w niepełnym roku ubezpieczenia.

Dz.U.2013.492 rozporządzenie z dnia 2013.03.28

Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych - Wchodzi w życie z dniem: 2013.10.24

Przepisy rozporządzenia określają wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji urządzeń energetycznych, przy czym nie mają one zastosowania do w podziemnych zakładach górniczych, przy urządzeniach i instalacjach energetycznych w obiektach jądrowych, a także przy urządzeniach energetycznych powszechnego użytku. Prace eksploatacyjne mogą wykonywać osoby uprawnione i upoważnione.

PRAWO PODATKOWE. FINANSE I PRAWO FINANSOWE.

WRZESIEŃ 2013


Dz.U.2013.939 ustawa z dnia 2013.07.12

Zmiana ustawy o podatku akcyzowym - wchodzi w życie z dniem: 2013.09.20

Nowelizacja wprowadza uproszczenia w obrocie wyrobami węglowymi. Co do zasady nie będzie już konieczne dołączania dokumentu dostawy do przemieszczanych wyrobów węglowych. Dotychczas dokument dostawy był warunkiem zwolnienia z akcyzy. Zgodnie z nowelą wystarczy faktura zawierająca wymagane informacje.

Nowela wprowadza pojęcie finalnego nabywcy węglowego, który kupuje wyroby węglowe do celów opałowych (w tym objętych zwolnieniem od akcyzy) oraz pośredniczącego podmiotu węglowego, który sprzedaje węgiel ostatecznemu odbiorcy.

Opodatkowany będzie jedynie ostatni etap obrotu wyrobami węglowymi, kiedy węgiel trafia do podmiotu, który go zużywa

Nowelizacja nakłada na pośredniczący podmiot węglowy obowiązek prowadzenia - w formie elektronicznej lub papierowej - ewidencji sprzedaży wyrobów węglowych, zarówno tych zwolnionych z akcyzy, jak i nieobjętych zwolnieniem. Ta ewidencja może być jednak zastąpiona przez ewidencję prowadzoną na potrzeby podatkowe lub księgowe. Końcowy odbiorca węgla bez akcyzy do celów opałowych nie będzie już musiał prowadzić ewidencji.

Przeczytaj także: Zmiany w prawie V 2013 Zmiany w prawie V 2013

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: